Čištění sedaček

Čištění sedaček

Máte-li doma malé dítě či domácího mazlíčka, není u vás určitě nouze o nehody, které mohou výrazně poznamenat vaši sedačku nebo jiný čalouněný nábytek. I bez dětí a mazlíčků však můžou v domácnosti nastat situace, které zapříčiní nevzhledné fleky na čalounění. A co teď s tím nadělením?

Pokud již bohužel dojde ke znečištění sedačky, křesla či čalouněné židle, musíte jednat rychle, ale s rozmyslem. Domácí čištění lze provést jen s využitím kartáčku a vody s čisticím prostředkem, tato metoda však je stále více vytlačována speciálními pěnami určenými k čištění čalouněného nábytku. Tyto pěny lze zakoupit v běžných drogériích a vyrábí je např. firma Xanto, firma Omino Bianco a další, případně je lze zakoupit také přímo u prodejců nábytku.

Pokud se obáváte domácího čištění, druhou možností je čištění čalouněného nábytku svěřit do rukou odborníků ze specializované firmy zabývající se právě čištění čalounění a sedaček Tyto společnosti poté mohou provést dva druhy čištění:

  • mokré čištění, při kterém je k čištění čalouněného nábytku využívána voda s příměsí vhodné chemikálie; tato metoda je levnější, je však třeba se obrátit na kvalifikovanou firmu či nejlépe na firmu, kterou vám doporučí prodejce nábytku při jeho nákupu,
  • suché čištění, které probíhá bez účasti vody a s využitím speciálních chemikálii čí suchých pěn, je k nábytku šetrnější, ale také je dražší než předchozí metoda čištění.

Pokud si jste již při pořizování čalouněného nábytku vědomi, že u vás tento nábytek bude vystaven většímu riziku zašpinění, je vhodné toto zohlednit již při výběru potahové látky a její barvy či vzoru – nevhodný je jednobarevný potah ve světlých tónech, vhodnější jsou látky vzorované.

Vhodnou prevencí je také volba čalouněného nábytku se snímatelným potahem, který lze nejlépe prát v pračce (je však třeba dodržovat doporučovanou teplotu praní, aby nedošlo ke sražení potahu).

Posledním a zřejmě nejúčinnějším preventivním opatřením je impregnace čalouněného nábytku, která funguje tak, že jsou vlákna napuštěna speciálními přípravky na bázi pryskyřice, díky čemuž nedochází k pronikání jakékoliv špíny do čalounění, což vám může ušetřit spoustu práce a starostí.

TOPlist

aktualizováno: 13.12.2018 00:43:49